Tirana
light rain
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
83 %
1kmh
75 %
Die
26 °
Hën
30 °
Mar
33 °
Mër
34 °
Enj
29 °
E shtunë, 13 Gusht, 2022
spot_img

SHBA s’e ndal ndihmën për Ukrainën, 820 milionë dollarë paketë ushtarake për Kievin

spot_img

Lajme të ngjashëm

SHBA njoftoi mbrëmjen e sotme se do t’i sigurojë Ukrainës një ndihmë ushtarake prej 820 milionë dollarësh.

Paketa e re e ndihmës do të përfshijë sisteme të reja raketore tokë-ajër dhe radarë kundër artilerisë për t’iu përgjigjur sulmeve me rreze të gjatë veprimi të Rusisë në luftën e saj kundër Ukrainës.

albsig

Pentagoni njoftoi gjithashtu se do të sigurojë deri në 150,000 fishekë të municionit të artilerisë milimetrash për ukrainasit.

Njoftimi i së premtes shënon paketën e 14-të ushtarake të dërguar nga stoqet e Departamentit të Mbrojtjes në Ukrainë që nga gushti 2021. Në total, SHBA i ka ofruar Ukrainës mbi 8.8 miliardë dollarë armë dhe trajnime ushtarake.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img