Tirana
clear sky
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
31 %
7.7kmh
0 %
Hën
25 °
Mar
25 °
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
28 °
E hënë, 14 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

SHBA rikuperon miliona dollarë në kriptovalutë, të paguara për hakerat që shkaktuan mbylljen e tubacionit kryesor të Bregut Lindor

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Hetuesit amerikanë kanë rikuperuar miliona dollarë në kriptomonedhë, të paguar në shpërblim për hakerat, sulmi i të cilëve shkaktoi mbylljen e tubacionit kryesor të Bregut Lindor muajin e kaluar.

Departamenti i Drejtësisë të hënën pritet të njoftojë detajet e operacionit të udhëhequr nga FBI me bashkëpunimin e operatorit të tubacionit kolonial, thanë njerëzit të informuar për këtë çështje.

Rikuperimi i shpërblimit është një rezultat i rrallë për një kompani që ka rënë viktimë e një sulmi kibernetik në biznesin kriminal të ransomware.

Drejtori i Përgjithshëm i Colonial Pipeline Co. Joseph Blount tha për Wall Street Journal në një intervistë të botuar muajin e kaluar se kompania ishte në përputhje me kërkesën e 4.4 milion dollarë shpërblim sepse zyrtarët nuk e dinin shkallën e ndërhyrjes nga hakerat dhe sa kohë do të duhej për të rivendosur operacionet.

Shihni Postimin

Por prapa skenave, kompania kishte ndërmarrë hapa të hershëm për të njoftuar FBI-në dhe ndoqi udhëzimet që ndihmuan hetuesit të gjurmonin pagesën në një portofol kriptovalutash të përdorur nga hakerat, që besohet të jetë i vendosur në Rusi. Zyrtarët amerikanë e kanë lidhur sulmin kolonial me një grup kriminel të hakerëve të njohur si Darkside që thuhet se ndan mjetet e saj të malware me hakerat e tjerë kriminalë.

Një zëdhënës i Departamentit të Drejtësisë nuk pranoi të komentojë dhe CNN ka kontaktuar me operatorin e Gazsjellësit Kolonial.

CNN më parë raportoi se zyrtarët amerikanë po kërkonin ndonjë vrimë të mundshme në sigurinë operacionale ose personale të hakerave në një përpjekje për të identifikuar aktorët përgjegjës.

Në një intervistë me The Wall Street Journal javën e kaluar, Drejtori i FBI Christopher Wray tha se koordinimi midis viktimave të ransomware dhe zbatimit të ligjit, në disa raste, mund të japë rezultate pozitive për të dy palët.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img