Tirana
broken clouds
17 ° C
17 °
17 °
77 %
1.5kmh
75 %
Hën
22 °
Mar
22 °
Mër
23 °
Enj
17 °
Pre
19 °
E hënë, 17 Maj, 2021
spot_img

SHBA rikthen dënimin me karrige elektrike, urdhëron ekzekutimet e para

spot_img

Lajme të ngjashëm

7913387eeeb99e38ee67bd6214f02e57

Kryeprokurori William Barr, ka njoftuar ditën e sotme se është rivendosur një politikë e lënë pas dore gjatë dy dekadave të fundit,  për të rifilluar përdorimin e dënimit me vdekje  me karrige elektrike nga qeveria federale.

Departamenti amerikan i Drejtësisë, ka planifikuar ekzekutimin e pesë të burgosurve federalë të dënuar me vdekje me karrige elektrike,  menjëherë pas rivendosjes në fuqi të këtij vendimi, transmeton newsbomb.al.

Kongresi ka autorizuar shprehimisht dënimin me vdekje përmes legjislacionit të miratuar nga përfaqësuesit në të dyja dhomat e Kongresit dhe të nënshkruar nga presidenti Trump, ka thënë William Barr përmes një deklarate.

‘Departamenti i Drejtësisë mbështet sundimin e ligjit dhe ne i detyrohemi viktimave dhe familjeve të tyre për të vazhduar dënimin e imponuar nga sistemi ynë i drejtësisë’, tha Barr.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img