Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
38 %
1kmh
0 %
Sht
27 °
Die
30 °
Hën
30 °
Mar
29 °
Mër
28 °
E shtunë, 25 Shtator, 2021
spot_img

SHBA prezanton zv. ambasadorin e ri në Tiranë, kush është diplomati amerikan që vizitoi për herë të parë Shqipërinë si turist në ’97 (PROFIL)

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ambasada e SHBA ka prezantuar zëvendës Ambasadorin e ri në Tiranë, Demian Smith, duke përshkruar karrierën dhe profilin e tij.

Smith është diplomat  karriere, i cili i cili e ka vizituar për herë të parë Shqipërinë si turist në vitin 1997.

Ai mori detyrën si Zëvendës Shef i Misionit në Ambasadën Amerikane në Tiranë në korrik 2021, ka punuar në Zelandën e Re, si dhe ka menaxhuar projekte të veçanta diplomatike për Sekretarin e Shtetit, John Kerry.

Kush është Demian Smith?

Një diplomat amerikan i karrierës, Demian Smith mori detyrat në korrik 2021 si Zëvendës Shef i Misionit në Ambasadën Amerikane në Tiranë, Shqipëri. Ai më parë shërbeu si ushtrues detyre i VKM -së dhe Këshilltar Politik dhe Ekonomik në Ambasadën Amerikane në Ëellington, Zelanda e Re, duke mbikëqyrur partneritetin tonë të ngushtë dhe duke ndihmuar në udhëheqjen e Misionit Amerikan përmes sulmeve të tmerrshme terroriste të xhamisë Christchurch dhe një shpërthimi vullkanik.

Ai më parë ishte Shef i Shtabit të Këshilltarit të Departamentit të Shtetit, duke menaxhuar projekte të veçanta diplomatike për Sekretarin e Shtetit John Kerry. Detyrat e tij në Uashington përfshijnë Asistent Special në zyrën e Çështjeve të Azisë Lindore dhe Paqësorit dhe Stafin e Planifikimit të Politikave të Sekretarit. Jashtë shtetit, ai ka shërbyer në Tajlandë, Serbi dhe Indi.

Demian është aktiv në mentorimin dhe rekrutimin e Departamentit të Shtetit, me fokus në shtrirjen hispanike, dhe është anëtar i Këshillit të Punonjësve Hispanikë të Agjencive të Punëve të Jashtme. Ai flet shqip, serbisht dhe spanjisht, dhe disa frëngjisht dhe gjermanisht.

Para se të bashkohej me Departamentin e Shtetit, ai ishte drejtor në The Atlantic Council, një mësues i shkollës së mesme, shofer autobusi shkollor dhe kuzhinier në një teatër darkash me temë mesjetare.

Me origjinë nga Virginia Beach, Virginia, Demian ka diplomë nga Kolegji i William & Mary dhe Universiteti i Mbrojtjes Kombëtare. Demian dhe gruaja e tij Susanne Sell kanë tre fëmijë.

Më shumë

spot_img