Tirana
scattered clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
88 %
0.5kmh
40 %
Die
23 °
Hën
23 °
Mar
23 °
Mër
24 °
Enj
22 °
E diel, 2 Tetor, 2022

SHBA paralajmëron: Irani po planifikon të furnizojë Rusinë me dronë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Një zyrtar amerikan ka ngritur shqetësimin se Rusia do të furnizohet nga qindra dronë potencialisht për luftën në Ukrainë nga Irani.

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan tha se informacionet e marra nga SHBA sugjerojnë se Irani po përgatitet të trajnojë forcat ruse për përdorimin e dronëve. Ai shtoi se ishte e paqartë nëse Irani i kishte dorëzuar ato ende.

Dronët kanë qenë pjesë përbërëse e luftës së vazhdueshme për Ukrainën dhe Rusinë. Vetëm javën e kaluar, Ukraina bëri thirrje për donacione të mijëra dronëve për të ndihmuar përpjekjet e saj të luftës.

Sullivan shtoi se inteligjenca e marrë nga SHBA mbështet pikëpamjen se sulmi i Rusisë në Ukrainën lindore “po vjen me një kosto për ruajtjen e armëve të veta”. Ai gjithashtu tha se dronët iranianë janë përdorur më parë nga rebelët Houthi të Jemenit për të sulmuar Arabinë Saudite.

Izraeli e sheh Iranin si kërcënimin më të madh rajonal, prandaj kërkon dhe eliminimin e tij. SHBA dhe aleatët e tjerë kanë furnizuar Ukrainën me armë në vlerë miliarda dollarë që nga pushtimi në shkurt. Sullivan tha se SHBA do të vazhdojë “të mbështesë mbrojtjen efektive të Ukrainës”.

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img