Hapësire reklamuese

Showbiz & Lifestyle

SHBA padi historike ndaj Apple, gjigandi i teknologjisë akuzohet për monopol dhe shtypje të konkurrencës

Shkruar nga Newsbomb
SHBA padi historike ndaj Apple, gjigandi i teknologjisë akuzohet për

Shtetet e Bashkuara kanë ngritur një padi historike kundër Apple, e cila akuzon gjigantin e teknologjisë për monopolizimin e tregut të smartfonëve dhe shtypjen e konkurrencës. Në padi, departamenti i drejtësisë pretendon se kompania përdori kontrollin e saj të iPhone për të kufizuar ilegalisht konkurrentët dhe opsionet e konsumatorëve.

Apple është zotuar se do ta luftojë “fuqishëm” padinë dhe i mohon pretendimet.

Padia, e depozituar në një gjykatë federale në Nju Xhersi, pretendon se Apple përdori "një seri rregullash ndryshimi të formës" në përpjekje për të "penguar inovacionin" dhe "mbytur" konkurrentët.

Prokurori i Përgjithshëm Merrick Garland tha se kompania "minon aplikacionet, produktet dhe shërbimet që përndryshe do t'i bënin përdoruesit më pak të varur nga iPhone ... dhe kosto më të ulëta për konsumatorët dhe zhvilluesit".

Ankesa liston një sërë hapash "anti-konkurruese" që supozohet se janë ndërmarrë nga kompania, duke përfshirë bllokimin e aplikacioneve me funksionalitet të gjerë, shtypjen e shërbimeve celulare të transmetimit të cloud, kufizimin e kuletave dixhitale të palëve të treta dhe "zvogëlimin e funksionalitetit" të orëve inteligjente që nuk janë prodhura nga kompania.

Garland tha se Apple kishte "ruajtur monopolin e saj, jo thjesht duke qëndruar përpara konkurrencës për meritat, por duke shkelur ligjet federale antitrust".

"Konsumatorët nuk duhet të paguajnë çmime më të larta sepse kompanitë shkelin ligjin," tha zoti Garland.

Ai vuri në dukje përvojën e përdoruesve të iPhone që dërgojnë mesazhe për telefonat inteligjentë që nuk janë të Apple, gjë që ai tha se çoi në "funksionalitet të kufizuar" duke përfshirë komunikime jo të koduara dhe imazhe me piksel.

“Apple krijon barriera që e bëjnë jashtëzakonisht të vështirë dhe të shtrenjtë si për përdoruesit ashtu edhe për zhvilluesit të dalin jashtë ekosistemit të Apple,” tha zoti Garland.

Një zëdhënës i Apple, Fred Sainz, tha për mediat amerikane se padia ishte "e gabuar për faktet dhe ligjin" dhe se Apple "do të mbrohej fuqishëm kundër saj".

“Padia kërcënon se kush jemi ne dhe parimet që i veçojnë produktet Apple në tregje me konkurrencë të ashpër”, tha Sainz. "Nëse do të jetë e suksesshme, do të pengonte aftësinë tonë për të krijuar llojin e teknologjisë që njerëzit presin nga Apple."

Kjo shënon herën e tretë që Apple është paditur nga departamenti i drejtësisë që nga viti 2009 dhe është sfida e parë antitrust kundër kompanisë nën administrimin e Presidentit Joe Biden.

Sipas departamentit të drejtësisë, pjesa e Apple në tregun amerikan të smartfonëve tejkalon 70%, dhe pjesa e saj në tregun më të gjerë të smartfonëve tejkalon 65%.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese