Tirana
clear sky
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
36 %
2.1kmh
0 %
Die
27 °
Hën
27 °
Mar
29 °
Mër
30 °
Enj
32 °
E diel, 22 Maj, 2022
spot_img

SHBA, Obama propozon rritje taksash për të pasurit

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Qëllimi i Obamës është forcimi i klasës së mesme amerikane. Përmes rritje së taksave për të pasurit do të sigurohen fondeve të nevojshme për të ulur  taksat për klasën e mesme

Në një deklaratë për shtyp Shtëpia e Bardhë njofton se në fjalimin e tij që do të mbajë të martën në Kongres mbi gjendjen e vendit, Presidenti Obama do të propozojë rritjen e taksave për më të pasurit dhe kompanitë e mëdha amerikane.  Qëllimi i Obamës është forcimi i klasës së mesme amerikane. Përmes rritje së taksave për të pasurit do të sigurohen fondeve të nevojshme për të ulur  taksat për klasën e mesme.

Por propozimi i Obamës pritet që të has në kundërshtin e republikanëve që kontrollojnë Kongresin amerikan. Republikanët e kundërshtojnë rritjen e taksave për më të pasurit, sepse sipas tyre kjo do të pengonte rritjen ekonomike dhe hapjen e vendeve të punës nga kompanitë e mëdha.

Vendimi për të propozuar planin për rritjen e taksave për të pasurit, tregon se Presidenti Obama kërkon të përcaktojë kushtet mbi të cilat do të zhvillohet fushata presidenciale e vitit që vjen në SHBA.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
RingRing
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img