Tirana
clear sky
35.5 ° C
35.5 °
35.5 °
41 %
2.6kmh
0 %
Mër
35 °
Enj
37 °
Pre
37 °
Sht
35 °
Die
35 °
E mërkurë, 23 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

SHBA miraton ilaçin e parë të ri për të trajtuar sëmundjen e Alzheimerit

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Rregullatori i Barnave në SHBA, pas 20 vitesh ka aprovuar një trajtim të ri kundër sëmundjes së Alzhaimerit (Skleroza).

Sipas BBC, ilaçi i quajtur Aducanumab vepron duke luftuar shkakun themelor të Alzheimerit më shumë sesa simptomat e tij.

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) tha se kishte “prova thelbësore se ilaçi zvogëlon pllakat beta amiloide në tru” dhe se kjo “ka të ngjarë të parashikojë përfitime të rëndësishme për pacientët”. 

Të paktën 100,000 pacientë në Mbretërinë e Bashkuar me një formë të lehtë të sëmundjes mund të kurohen me këtë ilaç, nëse Aducanumab do të aprovohej nga rregullatori i Mbretërisë së Bashkuar.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img