Tirana
broken clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
94 %
0.5kmh
75 %
Die
22 °
Hën
20 °
Mar
18 °
Mër
19 °
Enj
18 °
E diel, 24 Tetor, 2021
spot_img

SHBA kërkon Kosovën në OKB, Vuçiç: Ata janë superfuqia e botës, por ne nuk tërhiqemi

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, reagoi sot ndaj deklaratave të ambasadorit amerikan Michael Kirby, se Kosova duhet të anëtarësohet në OKB.

Kreu i qeverisë serbe u shpreh sot para mediave se Serbia ka politikën e saj dhe nuk do të tërhiqet prej saj.

“Gjithçka çfarë mund të them këtë mëngjes është se për ne si vend i vogël nuk është aspak e lehtë për t’iu përgjigjur asaj se çfarë ka thënë Kirby. Mund të them që Serbia ka politikën e vet. Ne respektojmë politikën e Shteteve të Bashkuara, ata janë superfuqia e botës, por ne kemi një politikë dhe do të qëndrojmë në politikën tonë”, deklaroi ai shkruan KP.

Ambasadori amerikan në Serbi, Michael Kirby, më herët ka dhënë një deklaratë, ku ka thënë se normalizimi i marrëdhënieve Prishtinë-Beograd përfshin edhe anëtarësimin e Kosovës në OKB.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img