Tirana
clear sky
30.5 ° C
30.5 °
30.5 °
48 %
4.1kmh
0 %
Die
28 °
Hën
33 °
Mar
35 °
Mër
36 °
Enj
38 °
E diel, 20 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

SHBA jep dritën jeshile për vaksinën e “AstraZeneca”: Është e sigurt dhe efektive

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Shtet e Bashkuara të Amerikës pas testimit të bërë për vaksinën kundër Covid-19, AstraZeneca kanë publikuar rezultatet të cilat tregojnë se kjo vaksinë është e sigurt dhe efektive.

Gjatë këtij testimi morën pjesë më shumë se 32,000 vullnetarë nga Amerika, Kili dhe Peruja.

Vaksina ishte 79% efektive kundër parandalimit të Covid-19 dhe 100% efektive në parandalimin e njerëzve nga sëmundja serioze.

Gjatë këtij studimi nuk u konstatua asnjë vullnetar që të shfaqetë problem me mpiksjen e gjakut.

Ky testim do ti japë më shumë siguri vendeve të BE të cilat ditët e fundit ndaluan shpërndarjen e vaksinës pasi kishin frikë se kjo vaksinë do të shkaktonte mpiksje gjaku te pacientët të cilët do ta merrnin atë.

Tashmë shumë vende kanë filluar ta përdorin përsëri tani që rregullatori i barnave në Europë ka përfunduar rishikimin dhe kanë dalë në përfundim se kjo vaksinë është e sigurt dhe efektive.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img