Tirana
clear sky
6.5 ° C
6.5 °
6.5 °
93 %
1.5kmh
0 %
Mër
21 °
Enj
22 °
Pre
22 °
Sht
22 °
Die
21 °
E mërkurë, 27 Tetor, 2021
spot_img

SHBA-ja do largohet nga Këshilli i OKB-së për të Drejtat e Njeriut, ja arsyeja

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo pritet të mbajë një fjalim në Këshillin e Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut, pas raporteve se Uashingtoni është duke u përgatitur për t’u larguar nga agjencia.

 

Është raportuar se Pompeos do t’i bashkohet ambasadorja amerikane në Kombet e Bashkuara, Nikki Haley, gjatë një prezantimi në orën 23:00.

Bloomberg dhe agjencia e lajmeve, Reuters kanë raportuar më 19 qershor se Pompeo pritet të njoftojë për largimin e SHBA-së nga Këshilli me bazë në Gjenevë, shkruan Rel, transmeton newsbomb.al.

Zyrtarët amerikanë dhe disa aktivistë janë ankuar për vite rreth strukturës së Këshillit, në të cilën janë të përfshirë siç është thënë shkelësit serial të të drejtave themelore të njeriut.

Uashingtoni ka synuar të reformojë këtë trup, mirëpo Reuters ka raportuar javën e kaluar se negociatat kanë dështuar.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img