Tirana
clear sky
31.5 ° C
31.5 °
31.5 °
51 %
5.7kmh
0 %
Mar
30 °
Mër
37 °
Enj
38 °
Pre
38 °
Sht
35 °
E martë, 22 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

SHBA drejt normalitetit, hiqen maskat për të vaksinuarit, Biden: Pas një viti vështirësish, kjo është një ditë e mrekullueshme për Amerikën

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Amerikanët të cilët kanë marrë të dyja dozat e vaksinës anti-Covid mund të lëvizin pa paskë në shumicën e vendeve, duke shënuar kështu një moment vendimtar në kthimin e vendit në normalitet pas më shumë se një viti nga fillimi i pandemisë së koronavirusit.

“Nëse jeni vaksinuar plotësisht, atëhere do të mund të filloni të bëni gjëra të cilat më parë i keni patur të ndaluara për shkak të pandemisë”, tha drejtoresha e CDC Rochelle Walensky.

Dita filloi me zbatimin e këtij vendimi të ri dhe ndër të parët që zbatuan këtë urdhër ka qenë Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden.

Biden tha se kjo ditë është e mrekullueshme, teksa u bëri thirrje të gjithë atyre që ende nuk e kanë marrë dozën e tyre të vaksinës që të tregojnë kujdes dhe të vendosin maskën.

“Sot është një ditë e mrekullueshme për Amerikën. Tani për tani, pas një vidi punë të vështirë dhe shumë sakrificash, rregulli është shumë i thjeshtë: vaksinohuni ose vendoni një maskë derisa të bëni një të tillë”, tha Biden gjatë deklaratës ku aid he stafi i tij ishin pa maska.

Shumë shtete tashmë kanë lehtësuar masat për parandalimin e Covid-19. Ditën e sotme edhe Illinois, Pennsylvania, Nevada, Kentucky dhe Connecticut ndryshuan kërkesat e tyre për t’u përshtatur me udhëzimet e reja CDC, por shtetet e tjera, përfshirë New York dhe Virginia,ende nuk kanë filluar zbatimin e këtyre masave.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img