Hapësire reklamuese

Bota

SHBA do të krijojë një port të përkohshëm në bregun e Gazës për dërgimin e ndihmave

Shkruar nga Newsbomb
SHBA do të krijojë një port të përkohshëm në

Presidenti Joe Biden pritet të njoftojë në orët në vazhdim se ushtria amerikane do të ndërtojë një port në Gaza për të dërguar në këtë territor më shumë ndihma humanitare nga deti, thonë zyrtarë të lartë amerikanë, përcjell BBC.

Porti i përkohshëm do të rrisë sasinë e ndihmës humanitare për palestinezët me "qindra kamionë shtesë" në ditë, sipas tyre. Megjithatë ai nuk do të përfshijë dërgimin e trupave amerikane në terren në Gaza.

Organizata e Kombeve të Bashkuara ka paralajmëruar se një e katërta e popullsisë është në prag të urisë.

Porti do të marrë "disa javë" për t'u ngritur, thanë zyrtarët, dhe do të jetë në gjendje të presë anije të mëdha që transportojnë ushqime, ilaçe uji dhe strehimore të përkohshme. Dërgesat fillestare do të mbërrijnë nëpërmjet Qipros, ku do të zhvillohen inspektimet e sigurisë izraelite.

Ushtria izraelite nisi një fushatë ajrore dhe tokësore në Gaza pas sulmeve të Hamasit në Izrael më 7 tetor, në të cilat rreth 1200 njerëz u vranë dhe 253 të tjerë u morën peng. Më shumë se 30,000 njerëz janë vrarë në Gaza që atëherë, thotë ministria e shëndetësisë e territorit të Hamasit.

Në fjalimin e tij në Kongres, Presidenti Biden do të thotë se ushtria amerikane do të krijojë një port në Gaza, duke përfshirë një skelë të përkohshme për të transportuar furnizime nga anijet në det në breg.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) paralajmëroi këtë javë se fëmijët po vdisnin nga uria në veri të Gazës. Javën e kaluar, mes dëshpërimit në rritje, më shumë se 100 njerëz u vranë duke u përpjekur të arrinin një kolonë ndihmash.Palestinezët thanë se shumica u qëlluan nga trupat izraelite.

Ushtria izraelite, e cila po mbikëqyrte dërgesat e ndihmave private, tha se shumica u vranë në rrëmujë.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese