SHBA dhe Perëndimi i dorëzojnë Vuçiç planin për Kosovën, Presidenti nuk i përgjigjet

Publikuar tek: bota, më 09:20 15-05-2018 SHBA dhe Perëndimi i dorëzojnë Vuçiç planin për Kosovën, Presidenti nuk i përgjigjet Vuçiç-Trump

Sipas të përditshmes beogradase ‘Blic’, SHBA dhe vendet perëndimore kanë paraqitur një plan për zgjidhjen e problemit të Kosovës, për presidentin serb Aleksandër Vuçiç.

Sipas dokumentit, sqarohet se plani është tejet i favorshëm për Serbinë, mirëpo ende nuk ka marrë pëlqimin konkret nga Vuçiç. Presidenti nuk është i kënaqur me planin dhe nuk i është përgjigjur propozuesve.

Ndërsa, lidhur me këtë propozim, ka reaguar ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç. Sipas tij, ideja e SHBA-së dhe perëndimit është i pahijshëm karshi interesave të shtetit të tyre.

“Vuçiç është i vetëdijshëm që ky propozim s’ka efekt dhe nëse pranohet ai nuk mund të dal para qytetarëve”, deklaroi kryediplomati serb.

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Shkatërrohet grupi i trafikut të drogës në Kalabri, arrestohen 21 persona
Rama në Paris për të bindur Macron, ja lajmi i keq nga Merkel për hapjen e negociatave »
Article Logic
Execution time: 0.010247945785522
array(1) { ["section"]=> string(90) "shba-dhe-perendimi-i-dorezojne-vucic-planin-per-kosoven-presidenti-nuk-i-pergjigjet-120798" }