SHBA dhe Gjeorgjia stërvitje të përbashkët pranë kufirit rus

Publikuar tek: rajon, më 14:56 04-09-2017 SHBA dhe Gjeorgjia stërvitje të përbashkët pranë kufirit rus

Ushtrimeve të ushtrisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe vendeve të tjera të NATO i janë bashkuar dhe trupat ushtarake gjeorgjiane duke filluar manovrat ushtarake të ashtuquajtura “Agile Spirit 2017”, të cilat mbahen për të shtatin vit radhazi.

Ushtrimet kanë filluar ditën e djeshme më 3 shtator në Kaukazin Jugor. Këto ushtrime ushtarake kanë për qëllim të forcojnë ndërveprimin e “Shteteve të Bashkuara, Gjerorgjisë dhe partnerëve tjerë rajonalë, në mënyrë që të kuptohen më shumë taktikat, teknikat dhe procedura e secilit vend”, ka thënë ushtria amerikane, shkruan REL.

Zyrtarë nga ushtria amerikane kanë njoftuar se në këto manovra ushtarake, së bashku me marinsat amerikanë, do të marrin pjesë edhe 1000 shërbime tjera ushtarake nga Gjeorgjia, Armenia, Azerbajxhani, Bullgaria, Letonia, Romania dhe Ukraina.

Në këto prova ushtarake u vu re mungesa e Armenisë, e cila kishte kërkuar më shumë informata në lidhje më aktivitetet ushtarake. 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Përçahet koalicioni LAA, Pacolli bashkohet me Ramush Haradinajn
Kosovë, nënshkruhet marrëveshja mes PAN-it dhe AKR-së »
Article Logic
Execution time: 0.012915849685669
array(1) { ["section"]=> string(66) "shba-dhe-gjeorgjia-stervitje-te-perbashket-prane-kufirit-rus-91135" }