Tirana
clear sky
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
37 %
4.1kmh
0 %
Hën
28 °
Mar
29 °
Mër
28 °
Enj
26 °
Pre
20 °
E hënë, 27 Shtator, 2021
spot_img

SHBA dhe BE reagojnë pas vendimit të Kushtetueses për ‘vetting’-un: Sa më shpejt në Venecia

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ambasadat e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimit Europian në Tiranë kanë reaguar pas vendimit të Gjykatës Kushtetese për pezullimin e ligjit të vetting-ut dhe dërgimin e tij në Komisionin e Venecias.

Duke respektuar autoritetin e gjykatës shqiptare, SHBA dhe BE kërkojnë që ligji t’i referohet sa më shpejtë Komisionit të Venecias për të parandaluar vonesat.

“Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Europian respektojnë autoritetin e Gjykatës Kushtetuese për të shqyrtuar Ligjin e Vetingut dhe pezulluar zbatimin e tij. Gjykata Kushtetuese ka thënë se do t’ia referojë ligjin Komisionit të Venecias. Nxisim që ky referim të ndodhë sa më shpejt që të jetë e mundur për të parandaluar vonesa. Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Europian mbeten të përkushtuar ndaj zbatimit të plotë të reformës së gjyqësorit”, thuhet në reagimin e përbashkët të SHBA dhe BE. 

Lexo edhe: Ekskluzive/ Mësohen votat që e çuan “Vetingun” në Komisionin e Venecias               

Më shumë

spot_img