Hapësire reklamuese

Bota

SHBA dërgon ndihmat e para nga ajri në Rripin e Gazës, 38 000 vakte ushqimore

Shkruar nga Newsbomb

Aeroplanët e ngarkesave ushtarake amerikane C-130 hodhën ushqime dhe ilaçe në paleta mbi Gaza të shtunën në fazën e hapjes së një ndihme humanitare urgjente të autorizuar nga Presidenti Joe Biden pasi më shumë se 100 palestinezë që kishin tërhequr ushqime nga një kolonë ndihmash, u vranë nga Izraeli pasi u konsideruan si rrezik.

Tre avionë nga Forcat Ajrore Qendrore hodhën 66 tufa që përmbanin rreth 38,000 vakte.

Pakot u hodhën në jugperëndim të Gazës, në plazhin përgjatë bregut të Mesdheut të territorit. Lëshimi ajror u koordinua me Forcën Ajrore Mbretërore Jordaneze, e cila tha se kishte ishin dy fluturime me vakte ushqimore në Gazën veriore.

"Sasia e ndihmave që po hidhen në Gaza nuk është e mjaftueshme dhe ne do të vazhdojmë të tërheqim çdo ndalesë që mundemi për të dërguar më shumë ndihmë," - tha Presidenti Joe Biden të shtunën në një postim në faqen e mediave sociale X.

Shtëpia e Bardhë tha se dërgimi i ndihmave nga ajri në Rripin e Gazës do të vazhdojë dhe se Izraeli e mbështet këtë operacion. Kritikët thonë se ndihmat nga ajri kanë një ndikim të kufizuar dhe se është pothuaj e pamundur për t’u siguruar që ato nuk do të përfundojnë në duart e militantëve.

Bisedimet për arritjen e një armëpushimi pritet të rifillojnë të dielën në Egjipt dhe një zyrtar i lartë amerikan tha se ekziston një kornizë mbi një marrëveshje për një armëpushim gjashtë javor, për të cilën ka rënë dakord Izraeli, dhe ajo varet nga vullneti i militantëve të Hamasit për të liruara pengjet.

SHBA dergon vakte ushqimore nga ajri ne Gaza

SHBA dergon vakte ushqimore nga ajri ne Gaza/ © Credits: Global National

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese