Tirana
clear sky
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
37 %
1kmh
0 %
Enj
20 °
Pre
19 °
Sht
18 °
Die
19 °
Hën
15 °
E enjte, 23 Mars, 2023

SHBA dënon ashpër urdhërin e Putinit: Lëvizja BËRTHAMORE e PA PRANUESHME!

Lajme të ngjashëm

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë reaguar ashpër ndaj vendimit të marrë nga presidenti rus Vladimir Putin, pak më parë, i cili urdhëroi forcat e parandalimit bërthamor të Rusisë të vendosen në gatishmëri të lartë.

Ambasadorja amerikane e Kombeve të Bashkuara, Linda Thomas Greenfield, e ka dënuar këtë veprim si një përshkallëzim të papranueshëm.

“Kjo do të thotë që Presidenti Putin po vazhdon të përshkallëzojë këtë luftë në një mënyrë që është krejtësisht e papranueshme dhe ne duhet të vazhdojmë t’i frenojmë veprimet e tij në mënyrën më të fortë të mundshme”, tha ajo.

Lëvizja e Putinit do të rrisë frikën në të gjithë Perëndimin se forcat ruse mund të përdorin armë bërthamore në konfliktin me Ukrainën.

Më shumë