Tirana
broken clouds
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
69 %
0.5kmh
75 %
Mër
10 °
Enj
11 °
Pre
12 °
Sht
10 °
Die
7 °
E mërkurë, 1 Shkurt, 2023

SHBA bllokon faqet e internetit të lajmeve iraniane

spot_img

Lajme të ngjashëm

SHBA ka rrëzuar dhjetëra faqe të lajmeve iraniane, të cilat i ka akuzuar për përhapjen e dezinformimit.

Media iraniane konfirmoi të martën se një numër faqesh në internet të lidhura me agjencinë shtetërore të lajmeve duket se janë “bllokuar” nga qeveria amerikane pa ndonjë arsyetim ose shpjegim të qartë, raporton BBC.

Kjo vjen në mes të tensioneve të rritura midis SHBA-së dhe Iranit mbi ri-inicializimin e një marrëveshjeje bërthamore.

Departamenti i Drejtësisi tha se SHBA kishin kapur 33 faqe në internet të drejtuara nga Unioni Islamik i Radios dhe Televizionit Islamik dhe tre të tjera të drejtuara nga milicia Hezbollah e mbështetur nga Irani, të cilat janë bllokuar.

Më shumë


spot_img
spot_img