Tirana
broken clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
94 %
0.5kmh
75 %
Die
22 °
Hën
20 °
Mar
18 °
Mër
19 °
Enj
18 °
E diel, 24 Tetor, 2021
spot_img

Sfida e fundit e Erdoganit, prodhimi makinës elektrike turke ‘Togg’

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Makina e parë elektrike e prodhuar nga Turqia në bashkëpunimi me kompaninë Tesla të Elon Musk u lançua këto ditë në Ankara.

U prezantuan për herë të parë prototipet e Togg, një sedan dhe një SUV, të cilat do të hidhen  bë treg në vitin 2022.

Në nëntor të vitit 2017 me inisiativën personale të presidentit turk Recep Tayip Erdogan, filloi ndërtimi i kësaj makine.

Erdogan nisi sfidën me prodhuesit e e mëdhenj botëror dhe arriti që dy vjet më vonë të krijojnte makinën e parë elektrike një produkt tërësisht turk me emrin ‘Togg’.

Gjatë prezantimit të ‘Togg’, presidenti turk tha se kjo është një ditë historike ku u bë realitet një ëndërr 60 vjeçare, transmeton newsbomb.al.

Projekti fillimisht u nda me pronarin e Teslas, Elon Musk, dhe u fillua në mesin e vitit 2018 me lindjen e konsorciumit TOGG, i cili mblodhi pesë grupet më të mëdha industriale turke (Anadolu Group, BMC, Kok Group, operatori telefonik Holding Turkcell dhe Zorlu).

Kjo është inisiativë e mbështetur drejtpërdrejt financiarisht nga Ankaraja zyrtare ku bëhet fjalë sipas mediave turke për një investim që kap vlerën e 3.3 miliardë eurove./Newsbomb.al.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img