Tirana
clear sky
5.5 ° C
5.5 °
5.5 °
87 %
1.5kmh
0 %
Enj
22 °
Pre
22 °
Sht
22 °
Die
20 °
Hën
17 °
E enjte, 28 Tetor, 2021
spot_img

Sfida e fortë e Hashim Thaçit: Dy Parlamentet të dalin me deklaratë, të bashkohet Kosova e Shqipëria në një shtet

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

174ae1320a9c9862fb684835e1e5205c

Presidenti Hashim Thaçi ka bërë një deklaratë të fortë dy ditë më parë, ku ka folur për bashkimin e Shqipërisë dhe Kosovës në një shtet të vetëm.

Thaçi bën thirrje se zgjidhja me e mirë me rrethanat e reja që po krijohen, është që dy parlamentet të nxjerrin deklarata të përbashkëta të vullnetit të popullit dhe Kosova e Shqipërisa që të jetojnë në një shtet të përbashkët pa kufij.

‘Po krijohen edhe rrethana të reja që zgjidhja më e mirë do të ishte që të dy parlamentet ai i Kosovës dhe Shqipërisë të nxjerrin deklaratat e nevojshme të vullnetit të popullit të Kosovës dhe Shqipërisë që të jetojmë në një shtet të përbashkët pa kufij’, ka thënë Hashim Thaçi, nga Hasi i Krumës.

Kujtojmë se disa muaj më parë kryeministri Rama dhe homologu kosovar Haradinaj firmosën një marrëveshje për heqjen e pengesave burokratike mes dy vendeve, duke përfshirë heqjen e kontrolleve kufitare, heqjen e tarifave roaming etj.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img