Hapësire reklamuese

Bota

S’është vetëm karburanti, rritja e kostos së plehut po rrit çmimet e ushqimeve

Shkruar nga Newsbomb
S’është vetëm karburanti, rritja e kostos së plehut po

Organizata e Kombeve të Bashkuara ka thënë se sipas një skenari çmimet globale të ushqimeve do të rriten me 8.5% deri në vitin 2027.

Rritja e çmimit të plehut kontribuon në rritjen e çmimit të ushqimeve, siç raporton CNBC duke cituar Byronë Amerikane të Bujqësisë, disa plehet pritet të rriten deri në 300% nga çmimi që kishin në shtator 2020.

"Vitin e kaluar çmimi ishte rreth 270 dollarë për ton dhe tani është mbi 1,400 dollarë për ton," tha Kaiser Family Farms dhe drejtore e Bordit të Bashkuar të Sojës.

Fermerët bartin një pjesë të kostove të rritura tek konsumatorët, duke rezultuar që këta të fundit të paguajnë çmime më të larta.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese