Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
77 %
1.5kmh
0 %
Sht
14 °
Die
19 °
Hën
14 °
Mar
12 °
Mër
10 °
E shtunë, 25 Mars, 2023

Sërish luftime në Turqi, 42 të vdekur brenda një ditë

Lajme të ngjashëm

Të paktën tetë ushtarë turkë dhe 35 luftëtarë kurdë u vranë gjatë luftimeve në juglindje të vendit, ku pjesa më e madhe e luftimeve ishte e përqëndruar kundër një baze ushtarake, sipas agjencisë të lajmeve Dogan që citon burime të ushtrisë.

Sipas ushtrisë anëtrë të Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) u përpoqën të bëjnë një sulm të shumfishtë ndaj një baze në Hakkari herët në mëngjes.

“Sulmet ajrore dhe luftimet në terren bën të paktën 27 luftëtarë të vdekur ndërsa tetë të tjerë u vranë në luftime të tjera pak më larg”, njoftoi ushtria.

Nga ana tjetër PKK-ja ende nuk ka konfirmuar numrin e të vdekurve në këto luftime.

Më shumë