Tirana
clear sky
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
30 %
2.6kmh
0 %
Mar
11 °
Mër
10 °
Enj
11 °
Pre
11 °
Sht
12 °
E martë, 31 Janar, 2023

Serbia vazhdon fushatën agresive diplomatike, Daçiç: Palaui tërheq njohjen e Kosovës

spot_img

Lajme të ngjashëm

Serbia e vazhdon ende fushatën agresive për t’i tërhequr njohjet e Kosovës. Sipas ministrit të Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç, tashmë edhe Republika e Palauit ka vendosur ta tërheqë njohjen e shtetit të  Kosovës. Në këtë mënyrë, Serbinë s’e ka ndalur fare taksa ndaj produkteve serbe e Kosovës për të mos ndërmarrë veprime të tilla diplomatike.

 Në një deklaratë për mediat, ministri i Jashtëm Ivica Daçiç, ka thënë se presidenti i Palauit ka arritur në Beograd dhe nesër do të ketë një takim zyrtar me presidentin serb, Aleksandar Vuçiç.

“Do t’ju lusja që rezultatet përfundimtare t’i nxirrni vetë. Ministri i Jashtëm kosovar, Pacolli i ka shkruar presidentit të Palauit posa ka dëgjuar që ai do të vinte në Beograd dhe unë nuk do të doja të përkeqësoja interesat tona në këtë situatë”, ka thënë Daçiç.

Ai ka shtuar se është ende herët nëse edhe shtetet e Saint Kitts dhe Nevis do të tërheqin njohjen për shtetin e Kosovës nga ana e tyre, por sipas tij, “ka gjasa që kjo të ndodhë”.

“Edhe fëmijët e mi më pyesin shpesh se ku gjenden shtete të caktuara, por ato shtete kanë të drejta të barabarta në Organizatën e Kombeve të Bashkuara sikurse Kina. Unë rregullisht ua tregoj hartën të gjithëve se cili shtet e ka njohur Kosovën dhe cili jo. Kur shikoni territorialisht, jemi në përparësi të madhe”, ka shtuar ministri Daçiç.

Më shumë


spot_img
spot_img