Tirana
few clouds
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
47 %
2.6kmh
20 %
Die
23 °
Hën
23 °
Mar
23 °
Mër
23 °
Enj
23 °
E diel, 2 Tetor, 2022

Serbia ndalon zv.kryeministrin Bislimi dhe ministrin Svelça të hyjnë në Luginën e Preshevës

spot_img

Lajme të ngjashëm

Serbia vazhdon të mos u japë leje zyrtarëve të Qeverisë së Kosovës, për të vizituar shqiptarët në Luginë të Preshevës. Kjo është një praktikë që është ndjekur edhe më herët nga Beogradi, me zyrtarë të mëparshëm të Qeverisë Kurti por dhe të mëparshëm.

Një leje e tillë merret mësohet nga mediat vendase se u është refuzuar edhe Zëvendëskryeministrit të Kosovës Besnik Bislimi. i cili është edhe shef i delegacionit të Kosovës në bisedimet në Bruksel, sie edhe ministrit të Punëve të Brendshme Xhelal Sveçla.

Të dy këta zyrtarë të lartë të Kosovës, kanë pasur në plan të vizitojnë Luginës së Preshevës, pikërisht disa ditë para se në Bruksel të mbahet takimi mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç, me ndërmjetësimin e BE-së.

Lajmin për mos dhënien e lejes për të hyrë në Serbi, e kanë konfirmuar për RTK-në, zyrtarë nga Këshilli Kombëtar Shqiptar në Luginë të Preshevës. Sipas tyre, kjo vizitë nuk do të realizohet prandaj edhe shtyhet për një afat tjetër të papërcaktuar.

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img