Tirana
clear sky
23.5 ° C
23.5 °
23.5 °
78 %
0.5kmh
0 %
Sht
38 °
Die
41 °
Hën
40 °
Mar
39 °
Mër
34 °
E shtunë, 31 Korrik, 2021

Serbia mesazh Kosovës para takimit Kurti-Vuçiç: Do të insistojmë në formimin e Asociacionit

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Drejtori i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkovic ka folur para dialogut Kosovë-Serbi, duke thënë se Prishtina “po gjeneron një atmosferë jashtëzakonisht të vështirë para vazhdimit të dialogut”.

Petkovic ka thënë për RTS, se gjithçka po bëhet që Serbisë dhe presidentit t’i bëhet presion.

“Ju keni një presion të madh ndaj Beogradit dhe Vuçiçit, dhe nga ana tjetër mbështetje të madhe nga Perëndimi ndaj Kurtit i cili sillet në mënyrë të tillë që askush në Perëndim të mos reagojë ndaj provokimeve, fyerjeve, kërcënimeve, sepse Kosova është një fëmijë i fuqive perëndimore dhe nuk duhet të kritikohet “, deklaroi Petkoviç.

“Vuçiç tha nga zemra dje në Prohor Pcinjski se ne do të luftojmë me guxim, këmbëngulje dhe do të kujdesemi për të ardhmen e ne dhe fëmijëve tanë,” tha ndër të tjera Petkoviç.

Beogradi, sipas Petkoviç do të insistojë në formimin e Asociacionit në takimin që pritet të mbahet nesër në Bruksel.

Më shumë

spot_img
spot_img