Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
0.5kmh
0 %
Hën
20 °
Mar
20 °
Mër
16 °
Enj
20 °
Pre
21 °
E hënë, 25 Tetor, 2021
spot_img

Reciprociteti me targat, Serbia i vendos kushte Kosovës për vazhdimin e dialogut, ja cilat janë katër kërkesat e Beogradit

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç ka paraqitur 4 kushte në mënyrë që Serbia të hyjë në dialog me Kosovën.

Sipas medieve serbe këto janë qëndrime të Vuçiçit, i cili ka nënvizuar pikat kryesore për vazhdimin e dialogut mes dy vendeve:

-Kërkesa e parë është që të formohet asociacioni i komunave me shumicë serbe.

-E dyta që Kosova të mos dërgojë forca të Policisë me armatim të rëndë në veri pa lejen e KFOR-it dhe pëlqimin e komunitetit serb.

-Kërkesa e tretë është që të formohen dy kompani serbe për shpërndarje të rrymës për serbët në veri.

-Trupi gjykues për rastin e Ivan Todosijeviçit të jetë i përbërë nga dy gjyqtarë serbë.

Më herët kryeministri Albin Kurti e ka bërë të qartë që Serbia duhet të veprojë njësoj si Kosova, pra të dy vendet ose të mbajnë targat ose t’i heqin ato.

Më shtator qeveria e Kosovës vendosi masën e reciprocitetit, duke mos lejuar qarkullimin e makinave me targa të Serbisë.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img