Tirana
clear sky
32.5 ° C
32.5 °
32.5 °
35 %
1.5kmh
0 %
Mër
37 °
Enj
37 °
Pre
37 °
Sht
35 °
Die
35 °
E mërkurë, 23 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Serbia i dhuron Maqedonisë së Veriut mijëra doza të vaksinës Pfizer

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

90f22254cc8936b1de4f9ddbfe0eea55

Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç njofton se vendi i tij ka dhuruar Maqedonisë së Veriut mijëra doza të vaksinës Pfizer.

Vuçiç u shpreh se Serbia kishte marr leje nga prodhuesi i vaksinës amerikane Pfizer, për dhurimin e saj dhe se Serbia ka dhuruar doza të mjaftueshme për të vaksinuar plotësisht 2340 persona më nga dy doza.

Vuçiç dhe kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev u takuan në pikën kufitare Tabanovace për një dorëzim cermional të dozave të vaksinës.

“Me këtë shpërndarje, ne do të jemi në gjendje të vaksinojmë të gjithë personelin mjekësor që punon në qendrat COVID,” tha Zaev.

Maqedonia e Veriut do të bëhet vendi i katërt i Ballkanit Perëndimor që fillon vaksinimet, pas Serbisë, Shqipërisë dhe Bosnjes. Mali i Zi dhe Kosova nuk kanë filluar vaksinimin deri më tani.

Maqedonia e Veriut tha një javë më parë se do të blinte 200,000 doza të vaksinës kineze Sinopharm pasi lindjet nën skemën COVAX të udhëhequr nga Organizata Botërore e Shëndetësisë dhe aleanca e vaksinave GAVI ishin vonuar. Vendi ka porositur 800,000 doza të vaksinave të ndryshme nën skemën COVAX, dhe 800,000 doza të tjera të Pfizer / BioNTech.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img