Tirana
clear sky
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
76 %
1kmh
0 %
Pre
26 °
Sht
27 °
Die
28 °
Hën
26 °
Mar
28 °
E premte, 20 Maj, 2022
spot_img

Serbët kaluan urën për të “votuar” në Mitrovicë, policia i flet vetëm shqip dhe i kthen mbrapsht

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Një grup serbësh ishin nisur sot nga veriu i Mitrovicës për në jug të saj për të votuar për referendumin përmes postës që gjendet në këtë pjesë të qytetit.

Mirëpo, ata u kthyen prapa nga policia të cilët komunikuan me ta vetëm në gjuhën shqipe.

Serbia sot mbajti një referendum në të cilin qytetarët e saj u pyetën për  “a jeni për konfirmimin e aktit për ndryshimin e Kushtetutës së Republikës së Serbisë?”.

Ndryshimet kanë të bëjnë me gjyqësorin dhe janë pjesë e përpjekjeve të Serbisë për t’u afruar me strukturat evropiane. Zyrtarë të Bashkimit Evropian thonë se ndryshimet kushtetuese të Serbisë duhet të sigurojnë një gjyqësor të pavarur dhe pa ndikime politike.

Beogradi vendosi të shtunën që serbët nga Kosova të votojnë në disa qytete në jug të Serbisë, meqë Prishtina nuk lejoi votimet në Kosovë.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
RingRing
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img