Tirana
clear sky
34.5 ° C
34.5 °
34.5 °
34 %
2.1kmh
0 %
Sht
37 °
Die
37 °
Hën
36 °
Mar
37 °
Mër
36 °
E shtunë, 2 Korrik, 2022
spot_img

Senati i SHBA miraton paketën, 40 miliardë dollarë për të ndihmuar Ukrainën

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Senati i SHBA-së ka miratuar me shumicë dërrmuese një paketë prej 40 miliardë dollarësh të ndihmës ushtarake dhe ekonomike për Ukrainën.

Paketa e çon ndihmën totale të SHBA-së të dërguar në Ukrainë në më shumë se 50 miliardë dollarë, duke përfshirë 6 miliardë dollarë për asistencë sigurie si trajnime, pajisje, armë dhe mbështetje.

albsig

spring

Projektligji, i cili u miratua nga Dhoma e Përfaqësuesve me mbështetje të gjerë dypartiake më 10 maj, pritej të miratohej në fillim të kësaj jave, por u bllokua nga republikani i Kentakit Rand Paul për një mosmarrëveshje rreth mbikëqyrjes së shpenzimeve.

Por udhëheqësi i Senatit republikan, Mitch McConnell hodhi poshtë këto shqetësime dhe u tha gazetarëve se Kongresi kishte një përgjegjësi morale për të mbështetur vetëmbrojtjen e një demokracie sovrane.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, vlerësoi paketën e ndihmës duke e quajtur një kontribut të rëndësishëm të SHBA-së për rivendosjen e paqes dhe sigurisë në Ukrainë, Evropë dhe botë.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img