Tirana
scattered clouds
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
65 %
1kmh
40 %
Sht
23 °
Die
29 °
Hën
26 °
Mar
26 °
Mër
27 °
E shtunë, 18 Shtator, 2021
spot_img

Sëmundja e rrallë, 32-vjeçarja humb kontrollin e trupit të saj kur shikon meshkuj tërheqës

spot_img

Lajme të ngjashëm

Një 32-vjeçare në Angli vuan nga çregullimet e trurit ajo shamng të gjitha kontaktet me sy me meshkujt që janë tërheqes.

E gjitha kjo ndodh pasi Kirsty Brown vuan nga katapleksia që do të thotë se çdo emocion i fortë mund të shkaktojë paralizë të menjëhershme të muskujve.

Nëna e dy fëmijëve mesatarisht në një ditë mund të pësojë deri në pesë sulme, por ka dhe nga ato ditë që mund të ketë deri në 50 sulme.

Ajo është e detyruar që gjatë gjithë kohës të mbajë sytë poshtë për të shmangur paralizimin e trupit të saj.

“Është kaq e turpshme. Unë isha një herë në pazar dhe pashë dikë tërheqës dhe unë duhej të kapesha mbi kushëririn tim për mbështetje. Nëse e shoh dikë tërheqës, këmbët e mia thjesht këputen kështu që përpiqem të mbaj sytë poshtë për sigurinë time” -ka treguar ajo.

Gjendja e saj zakonisht lidhet me çrregullimin e gjumit, narkolepsinë dhe gjithashtu mund të shkaktohet nga zemërimi, të qeshura, frika dhe zhurmat e mëdha.

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img