Tirana
scattered clouds
29.5 ° C
29.5 °
29.5 °
48 %
4.1kmh
40 %
Hën
29 °
Mar
33 °
Mër
34 °
Enj
37 °
Pre
40 °
E hënë, 15 Gusht, 2022
spot_img

Semiha XHANI, gruaja që po lufton me ish-burrin për të marrë PRONESINE e shtëpisë që ndërtuan bashkë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Gruaja që shihni në foto quhet Semiha Xhani. Muajt e fundit, është bërë pjesë e buletinit të UN në Shqipëri pasi është drejtuar te zyrat e këtij institucioni ndërkombëtar për të kërkuar ndihmë.

albsig

Semiha Xhani është duke luftuar që të mos e nxjerrin nga shtëpia e saj. Ajo e ndërtoi shtëpinë së bashku me ish-bashkëshortin e saj por nuk ishte e regjistruar si bashkëpronare. Semihaja është përfaqësuar nga Qendra për Nisma Ligjore Qytetare, e cila me anë të mbështetjes së Kombeve të Bashkuara, ka ofruar këshillim ligjor falas dhe përfaqësim në gjykatë për çështjet e pronësisë për më shumë se 200 gra në nevojë të prekura nga ky problem, thuhet në njoftimin e UN Albania, raporton newsbomb.al.

Qendra ka punuar në dhjetë bashki në të gjithë Shqipërinë, për të rritur qasjen në informacion për të drejtat pronësore të grave. Projekti u financua nga qeveria suedeze dhe tashmë vijon të financohet nga UN Ëomen. Vetëm 8 për qind e grave në Shqipëri janë të regjistruara si pronare toke. Të drejtat e barabarta të grave për të pasur tokë dhe pronë konsiderohen si një e drejtë e njeriut, raporton UN Albania, shkruan newsbomb.al.

 

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img