Tirana
clear sky
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
44 %
2.6kmh
0 %
Hën
37 °
Mar
37 °
Mër
39 °
Enj
34 °
Pre
32 °
E hënë, 2 Gusht, 2021

Selami Janishehri me deklaratë të fortë në Kuvend: Zgjedhjet e 25 prillit të anulohen, ndryshe në shtator do përsëritet situata e ’97

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Deputeti Selami Janishehri ka bërë një deklaratë të papritur dhe të fortë sot në Kuvend.

Ai është shprehur se zgjedhjet e 25 prillit duhet të shpallen të pavlefshme, pasi nuk u garantua vota e emigrantëve, teksa shtoi se kjo situatë do të prodhojë Kuvendin e ri në shtator një situatë destabilizuese si ajo e 1997.

“Me ligjin nr 118, të miratuar nga ky parlament duhet të bëheshin zgjedhjet e 25 prillit 2021 gjë që nuk ka ndodhur. KQZ ka refuzuar të bëjë detyrën e saj duke lënë pa votuar emigrantët. Kjo do të prodhojë në shtatorin e 2021 situatë destibalizuese si ajo e 1997.

Nuk ka parlament e qeveri legjitime. Shpresoj që presidenti nuk do i certifikojë zgjedhjet e 25 prillit 2021. Duhet të përsëritën zgjedhjet se është shkelur neni i kodit zgjedhor. Këto zgjedhje janë të pavlefshme kur shkelet neni dhe kodi zgjedhor”,-tha Jenisheri

Më shumë

spot_img
spot_img