Tirana
broken clouds
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
78 %
0kmh
75 %
Sht
29 °
Die
31 °
Hën
33 °
Mar
34 °
Mër
31 °
E premte, 18 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Sekuestrohet mbi 1.1 ton kokainë me vlerë 225 milionë euro në Itali, konteineri ishte nisur nga Ekuadori, droga e fshehur mes bananeve

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Policia italiane ka sekuestruar një sasi prej 1.126 kg kokainë në një konteiner, në portin Goia Tauro të Kalabrias.

Sipas autoriteteve vendase, droga ishte fshehur në arkat me banana në konteineri i cili vinte nga Ekuadori.  Kokaina ishte e një cilësie shumë të pastër dhe nëse do të dilte për shitje në treg do të kapte shifrën e rreth 225 milionë eurove.

Kapja e kësaj sasie është bërë e mundur pas një operacioni të organizuar nga antimafia italiane. Në total janë kontrolluar 2100 konteinerë me prejardhje nga Amerika Jugore.

Mediat fqinje nuk bëjnë me diej për persona të arrestuard he identitetin e tyre, shkruan newsbomb.al. Gjithashtu, nuk dihet nëse droga ka pasur destinacion final Italinë apo shtete e tjera. Në Shqipëri janë kapur dy ngarkesa me kokainë të nisura nga Ekuadori dhe që kanë kaluar tranzit përmes Italisë.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img