Tirana
clear sky
8.5 ° C
8.5 °
8.5 °
46 %
6.2kmh
0 %
Mar
7 °
Mër
10 °
Enj
13 °
Pre
14 °
Sht
10 °
E martë, 30 Nëntor, 2021
spot_img

Sekuestrohet jahti turistik në portin e Sarandës, arrestohen 2 turqit, mes tyre kapiteni

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Policia e Sarandës ka sekuestruar një jaht lundrues dhe ka arrestuar 2 shtetas turq, ndërsa një tjetër është proceduar penalisht, pasi akuzohen për aktivitet të paligjshëm me mjete lundruese.

Gjatë kontrollit në mjetin lundrues është konstatuar shtetasi i huaj, V. M., i cili nuk kishte mjet identifikimi dhe ishte i padeklaruar nga kapiteni i jahtit.

Njoftimi i plotë i policisë:

Policia Kufitare, në bashkëpunim me Komisariatin e Policisë Sarandë, ka intensifikuar kontrollet e mjeteve lundruese, turistike dhe atyre të argëtimit, me qëllim parandalimin, evidentimin dhe goditjen e paligjshmërisë.

Arrestohen në flagrance 2 shtetas turq, procedohet në gjendje të lirë 1 shtetas tjetër. Sekuestrohet një mjet lundrues jaht.

Shërbimet e Policinë Kufitare në portin e Sarandës, si rezultat i shtimit të kontrolleve me qëllim parandalimin dhe goditjen e paligjshmërisë, bazuar në analizën e riskut, kanë ushtruar kontroll më të detajuar në një mjet lundrues jaht të ankoruar në portin e Sarandës.

Gjatë kontrollit të ushtruar në këtë mjet lundrues, shërbimet e Policisë Kufitare kanë konstatuar në brendësi të tij, shtetasin e huaj V. M., i cili nuk kishte mjet identifikimi dhe ishte i padeklaruar nga kapiteni. Në vijim të veprimeve, nga specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Sarandë u bë arrestimi në flagrancë për veprën penale “Ndihma për kalim të paligjshëm të kufijve”, i shtetasve: Y. H., 47 vjeç (kapiteni i mjetit lundrues) dhe M. K., 54 vjeç (ekuipazh), të dy banues në Stamboll, Turqi.

Gjithashtu u procedua penalisht për veprën penale “Kalimi i paligjshëm i kufirit shtetëror”, shtetasi turk V. M., 30 vjeç, banues në Stamboll, Turqi. Materialet në ngarkim të tyre i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Sarandë, për veprime të mëtejshme.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img