Tirana
clear sky
23.5 ° C
23.5 °
23.5 °
29 %
4.6kmh
0 %
Hën
25 °
Mar
25 °
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
28 °
E hënë, 14 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Sekuestrohen mijëra vaksina false, Interpol arreston dhjetëra persona

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

308693682f39e485a58bb4bbdfbdcd76

Autoritetet në Kinë dhe Afrikën e Jugut kanë sekuestruar mijëra doza false të vaksinave kundër COVID-19.

Lajmi është bërë i ditur nga Interpol ku thuhet se  janë identifikuar kompani prodhuese të vaksinave të rreme kundër koronavirusit, ndersa  dhjetëra persona janë arrestuar.

Rreth  2,400 doza që përmbajnë vaksinën e rreme u gjetën në një depo në Germiston, Gauteng, ndërsa 80 persona kanë rënë në prangat e policisë.

Interpol sqaroi se asnjë vaksinë e aprovuar nuk është në dispozicion për shitje në internet.

“Çdo vaksinë që reklamohet në faqet e internetit ose rrjetet e errëta nuk do të jetë të ligjshme, nuk do të jetë testuar dhe mund të jetë e rrezikshme,” tha Jürgen Stock, Sekretari i Përgjithshëm i INTERPOL-it.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img