Tirana
light rain
8.5 ° C
8.5 °
8.5 °
87 %
3.6kmh
100 %
Mar
11 °
Mër
11 °
Enj
15 °
Pre
17 °
Sht
13 °
E martë, 28 Mars, 2023

Sekuestrimi i anijes me 2275 ton naftë në Portin e Durrësit, lihen në burg 4 libanezët

Lajme të ngjashëm

Gjykata e Durrësit ka lënë në burg 4 shtetasit libanezë të cilën ndodheshin në ekuipazhin e anijes që solli 2275 ton naftë kontrabandë në vendin tonë.

Burime për mediat bëjnë me dije se shtetasve Zuhair Alkëaifi, Amad Abushala, Muayid Ali Altahir dhe Badr Teezini , u është dhënë masa “arrest me burg”.

Po ashtu thuhet se sasia e karburantit nuk korrespondonte me dokumentacionin, pasi në anije kishte më shumë litra se sa ishte dokumentuar.

Kapiteni, dy ndihmësit e tij dhe një punonjës i ngarkim-shkarkimit, të gjithë shtetas libianë akuzohen për dyshimet tregti dhe transport i mallrave kontrabandë.

Më herët në dëshminë e tij një prej të arrestuarve, Zuhair Alkëafi tha se kjo është hera e tretë që ai sjell naftë në Shqipëri.

“Jemi të habitur nga kjo që po na ndodh. Ne jemi transportues të rregullt dhe punojmë për kompani të ndryshme që porosisin hidrokarbure. Këtë radhë kompania që e kishte porositur nuk e pranoi ngarkesën dhe në ketë moment erdhi kapiteneria dhe struktura të tjera duke bërë veprimet. Ne jemi konform të gjitha rregullave, nuk bëjmë kontrabandë. Ne funksionojmë në këtë mënyrë:kompania porosit sasinë, e ngarkojmë në vendin ku kemi për ta marrë dhe e transportojmë drejt vendit pritës. Kompania pritëse paguan vetëm pasi ka marrë ngarkesën dhe e ka magazinuar. Në këtë rast, kompania pritëse nuk e pranoi ngarkesën.

Arsyen nuk e di. Në këto kushte ne duhet të ktheheshim sërish në bazë në pritje të porosive të tjera dhe orientimit që do merrnim nga pronarët. Por papritur erdhi kapitaneria, rojet bregdetare etj dhe më pas edhe policia. Na arrestuan pa asnjë arsye. Ne jemi të pafajshëm sepse kështu funksionon transporti i hidrokarbureve. Ne kemi ardhur edhe herë të tjera në Shqipëri dhe s’kemi pasur asnjë problem. Këtë radhë nuk e di pse nuk e pranuan ngarkesën që kishin porositur.

Neve para se të vinim në Shqipëri kemi lajmëruar 48 orë përpara kompaninë dhe kapitanerinë shqiptare konform të gjitha rregullave. Nëse do bënim kontrabandë do ta lajmëronim kapitenerinë?! Ne erdhëm në Durrës dhe ishim në pritje të dorëzonim mallin. Papritur na mori pronari i kompanisë dhe na tha se do prisni pasi kompania shqiptare kishte kërkuar ulje çmimi. S’kishin rënë dakord për çmimin edhe pse paraprakisht kompanitë ishin dakordësuar. Naftën e ngarkuam në portin e Bengazit në Libi. Atje furnizohemi gjithmonë”, ka pohuar ai.

 

Kujtojmë se më 13 shtator Policia në Portin e Durrësit sekustroi një sasi prej 2275 ton naftë kontrabandë.

Në kuadër të operacionit të koduar “Ring” u arrestuan 4 shtetasit libanezë, ndërsa ka nisur procedimi penal për 6 persona të tjerë. Mes të arrestuarve është edhe kapiteni i anijes.

Më shumë