Tirana
clear sky
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
94 %
2.1kmh
0 %
Sht
24 °
Die
26 °
Hën
27 °
Mar
23 °
Mër
22 °
E shtunë, 3 Qershor, 2023

Sekretarja e Brendshme britanike e pranon: S’kemi arritur të kontrollojmë kufijtë tanë, në Shqipëri janë kthyer vetëm 36 nga 12 mijë emigrantë

Lajme të ngjashëm

Sekretarja e Brendshme britanike, Suella Braverman, ka pranuar se qeveria e Mbretërisë së Bashkuar nuk ka arritur të kontrollojë krizën e emigrantëve,  duke thënë se duhej të ishte më efektive. Ajo ka thënë për mediet britanike se 36 shqiptarë të arrestuar nga zyrtarët janë kthyer në Shqipëri javët e fundit.

Braverman fajësoi trafikantët e qënieve njerëzore, teksa shtoi se zyra e saj po punomn për përmirësimin e situatës dhe rritjen e efekasitetit.

Sipas raporteve qeveria kishte dështuar me gjetjen e vendstrehimeve për emigrantët.

Sa i përket shqetësimeve të paraqitura për mbipopullimin e qendrës së pritjeve të emigrantëve në Manston,  politikania fajësoi emigrantët që vijnë në britani në mënyrë të paligjshme.

“Unë nuk do të drejtoj gishtin e fajit ndaj një personi, nuk është aq e thjeshtë sa kjo. Nuk mendoj se është e dobishme të drejtosh gishtin e fajit te dikush”, u shpreh Braverman.

Manston ishte projektuar si një vend pritjeje e për një maksimum prej 1,600 migrantësh, por në fakt aty sot ka më shumë se 4000 emigrantë. Një burrë që u sëmur ndërsa qëndronte në qendër vdiq në spital të shtunën. Ai besohet se ka kaluar në Mbretërinë e Bashkuar me një varkë të vogël më herët në nëntor dhe stafi i Home Office po përpiqet të kontaktojë familjen e tij.

Komiteti dëgjoi se 36 personat që ishin mbajtur në Manston ishin kthyer në Shqipëri, sipas marrëveshjes së qeverisë për kthimin e emigrantëve dhe shkelësve, nga 12,000 shqiptarë që kanë mbërritur në Britaninë e Madhe këtë vit.


Më shumë