Hapësire reklamuese

Bota

Sekretari viziton Tiranën, provokon Putin: Blinken djali ynë, me origjinë hebreje!

Shkruar nga Newsbomb
Sekretari viziton Tiranën, provokon Putin: Blinken djali ynë, me

Vizitën e sekretarit amerikan të shtetit, Antony Blinken e ka komentuar dhe Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin.

Presidenti rus Putin në një intervistë me gazetarin Pavel Zarubin tha se Blinken vjen nga një familje emigrantësh hebrenj rusë.

Deklaratë e Putin ka ka sjellë provokime, ndërsa theksoi se Blinken sekretari amerikan i shtetit, ishte ‘rus me origjinë hebre’.

Presidneti rus vuri në dukje se paraardhësit e Blinken kishin ikur nga Kievi, kështu që kur ai thotë se familja e tij i shpëtoi persekutimit në Rusi, ai në heshtje pranon se nuk kishte Ukrainë në fillim të shekullit të 20-të, argumentoi presidenti.

“Duket se zoti Blinken është djali ynë. Por ai nuk duhet të bëjë deklarata të tilla publike, përndryshe kopertina e tij do të fryhet”, - tha Putin me shaka.

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese