Hapësire reklamuese

Bota

Sekretari i përgjithshëm i OKB takohet me pengjet e liruar izraelitë në Davos

Shkruar nga Newsbomb
Sekretari i përgjithshëm i OKB takohet me pengjet e liruar

Për herë të parë që nga nisja e luftës në Rripin e Gazës, Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres takoi disa pengje izraelite të liruar, përkatësisht Nili Margalit, Moran Stella Yanai dhe Noam Perry.

Takimi me pengjet e liruara nga një marrëveshje që u arrit mes Hamasit dhe Izraelit, u bë i mundur në Forumin Ekonomik Botëror në Davos, Zvicër.

Guterres u takua edhe me përfaqësues të selisë së familjeve të pengjeve dhe personave të zhdukur. Noam Perry është një nga pengjet që mundi të shpëtonte nga grupi terrorist “Hamas”, por fatkeqësisht vajza e tij, Haim Perry është ende duke u mbajtur peng.

Sipas mediave izraelite, sekretari i OKB-së përsëriti kërkesën për lirimin e menjëhershëm të të gjithë pengjeve të mbajtur ende rob nga Hamasi në Rripin e Gazës.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese