Tirana
few clouds
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
53 %
0kmh
20 %
Hën
35 °
Mar
35 °
Mër
36 °
Enj
35 °
Pre
26 °
E hënë, 8 Gusht, 2022
spot_img

Sekretari i Mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar zotohet: Do të punojmë edhe më ngushtë me Ukrainën që të çlirohet nga pushtimi rus

spot_img

Lajme të ngjashëm

Sekretari i Mbrojtjes i Mbretërisë së Bashkuar, Ben Wallace, i cili bëri një vizitë të papritur në Kiev këtë javë, ra dakord të punojë “edhe më ngushtë” me Ukrainën gjatë takimeve, me Presidentin Volodymyr Zelensky dhe Ministrin e Mbrojtjes, Oleksiy Reznikov.

“Të tre ranë dakord të punojnë edhe më ngushtë duke ecur përpara në mbështetje të qëllimit të tyre të përbashkët për të mundësuar Ukrainën të çlirohet nga pushtimi i paligjshëm rus”,  thuhet në një deklaratë nga zyra e shtypit të presidentit Zelensky.

albsig

Ministria e Mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar njoftoi se në këtë takim zyrtarët ukrainas diskutuan me Wallace për mbështetjen e mëtejshme ushtarake nga Mbretëria e Bashkuar.

“Ata diskutuan gjithashtu për gamën e pajisjeve dhe trajnimeve që Mbretëria e Bashkuar po ofron aktualisht dhe çfarë mbështetje të mëtejshme mund të ofrojmë për të ndihmuar forcat ukrainase për të mbrojtur vendin e tyre”, njoftoi ministria.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img