Tirana
light rain
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
57 %
4.6kmh
40 %
Die
25 °
Hën
26 °
Mar
26 °
Mër
26 °
Enj
27 °
E diel, 4 Qershor, 2023

Sekretari i KiE, Jagland: Nuk ka kërkesë nga Kosova për anëtarësim

Lajme të ngjashëm

Sekretari i Përgjithshëm i Këshilli të Europës, Torbjern Jagland, ka deklaruar se nuk ka ende asnjë kërkesë të Prishtinës për anëtarësim në këtë organizatë, por edhe nëse kjo ndodh sipas tij procedurat do të jenë të gjata.

“Edhe nëse arrin kërkesa e Prishtinës, ekzistojnë procedura, përfshirë monitorimin dhe përmbushjen e kushteve. Do të jetë një proces i gjatë. Ekziston edhe aspekti politik. Mendoj se askush tani nuk dëshiron ta dëmtojë procesin e dialogut që po vazhdon ndërmjet Beogradit e Prishtinës dhe i cili lehtësohet nga BE”, ka thënë Jagland në intervistën për gazetën Novosti.

Zyrtarë të lartë kosovar prej më shumë se një viti kanë deklaruar se Kosova është pranë dorëzimit të kërkesës për anëtarësim në Këshillin e Europës.


Më shumë