Tirana
scattered clouds
23.5 ° C
23.5 °
23.5 °
53 %
2.1kmh
40 %
Mër
24 °
Enj
24 °
Pre
25 °
Sht
28 °
Die
31 °
E mërkurë, 22 Shtator, 2021
spot_img

Sekretari amerikan Kerry vlerëson punën gazetares kosovare

spot_img

Lajme të ngjashëm

Sekretari i Shtetit, John Kerry ka shkruajtur një editorial me rastin e ditës ndërkombëtare të gruas, ku ndër të tjera ka vlerësuar edhe punën e gazetares kosovare, Arbana Xharra.

Kerry ka vlerësuar punën e Xharrës në lidhje me artikujt hulumtues mbi ekstremistët fetare në Kosovë.

“Në Kosovë, gazetarja Arbana Xharra ka shkruar një varg të artikujve hulumtues mbi ekstremistët fetarë në vendin e saj. Me përpjekjet e saj të palodhshme, ajo nxori në dritë lidhjet me organizatat e huaja terroriste, gjë që na ndihmon për ta luftuar rritjen e ekstremizmit radikal që po kërcënon paqen dhe begatinë në botë. Shembulli i saj ka nxitur një brez të ri të gazetarëve që punojnë në një demokraci në lindje e sipër për t’u ngritur kundër padrejtësisë dhe korrupsionit”, shkruan Kerry në editorialin e tij.

Arbana Xharra është gazetare pranë gazetës Zëri në Prishtinë.

Lexo editorialin e plotë të John Kerry-it: Gratë e guximshme

Më shumë

spot_img