Tirana
clear sky
32.5 ° C
32.5 °
32.5 °
35 %
1.5kmh
0 %
Mër
37 °
Enj
37 °
Pre
37 °
Sht
35 °
Die
35 °
E mërkurë, 23 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Sekretari amerikan ia bën të qartë Rusisë: Ndalni veprimet agresive dhe të pamatura ndaj Ukrainës

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Sekretari amerikan i shtetit Antony Blinken ka deklaruar se Rusia duhet të ndalojë të gjitha veprimet e pamatura dhe agresive ndaj Ukrainës.

Blinken i bëri komentet gjatë një udhëtimi sot në Kiev, ku u takua me zyrtarë të lartë ukrainas.

Duke folur së bashku me Presidentin Volodymyr Zelensky, ai tha se SHBA po kërkonte të forconte bashkëpunimin dhe ndihmën e sigurisë midis dy vendeve.

Vizita vjen vetëm disa javë pasi Rusia vendosi mijëra ushtarë pranë kufirit ukrainas.

“Ne jemi të vetëdijshëm se Rusia ka tërhequr disa forca nga kufiri, por ne gjithashtu shohim që forca dhe pajisje të konsiderueshme mbeten atje”, tha Z. Blinken.

Diplomati i lartë amerikan tha se Uashingtoni ishte duke vëzhguar situatën nga afër.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img