Tirana
heavy intensity rain
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
88 %
2.1kmh
40 %
Mër
19 °
Enj
26 °
Pre
25 °
Sht
24 °
Die
26 °
E mërkurë, 31 Maj, 2023

Sekretari amerikan i Shtetit, Pompeo: Krenarë për miqësinë me Shqipërinë

Lajme të ngjashëm

Shtetet e Bashkuara uruan Shqipërinë me rastin e 106 vjetorit të pavarësisë, duke e vënë theksin tek miqësia mes dy vendeve.

Me anë të një mesazhi, Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo shprehet se Shtetet e Bashkuara e vlerësojnë angazhimin e Shqipërisë në NATO dhe në Koalicionin Global për Mposhtjen e ISIS-it, që kontribuon në stabilitetin dhe paqen e gjithë botës.

“Ne i përshëndesim përpjekjet e vazhdueshme të Qeverisë së Shqipërisë në drejtim të reformës në drejtësi dhe ndërtimit të institucioneve të forta demokratike dhe ne mbështesim hapat e rëndësishëm të Shqipërisë drejt integrimit perëndimor”, thuhet në mesazhin e urimit.

Sekretari Pompeo thotë se Shtetet e Bashkuara janë krenare për lidhjen e ngushtë mes dy popujve tanë dhe se partneriteti dhe bashkëpunimi mes dy vendeve do të vazhdojë


Më shumë