Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
60 %
6.2kmh
0 %
Mar
19 °
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
28 °
Sht
29 °
E martë, 15 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Sejko nis punën në BSH, prezantohet nga Meta

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Genti Sejko, në një ceremoni të shkurtër ëshët prezantuar sot si guvernatori i ri i Bankës së Shqipërisë. Prezantimi i tij është bërë nga kreu i Parlamentit, Ilir Meta.

Sejko ka shprehur kënaqësinë e tij për rikthimin në sistemin banker si dhe synimet për të punuar fort në përballimin e sfidave.

“Jam shumë i lumtur dhe i kënaqur që rikthehem sot në BSH pas disa vitesh shkëputje në sistemin banker. Do punojmë si një skuadër sepse jemi të vetdijshëm për sfidat dhe problemet e rajonit. Megjithatë jemi të kënaqur që ekonomia shqiptare nuk është goditur aq keq sa rajoni dhe bota nga kriza ekonomike”, tha Sejko.

Guvernatori i ri nuk bëri asnjë deklaratë në lidhje me skandalin e fundit që përfshiu BSH-në, pas vjedhjes së 713 milionë lekëve, çështje për të cilin u shkarkua dhe po ndiqet penalisht parardhësi i tij.

Ndërkohë që kreu i Kuvendit, Meta i shprehu Sejkos mbështetjen e tij dhe institucionit që drejton, në detyrën e re.

Kanditatura e Sejkos u zgjodh dje nga Kuvendi me 105 vota pro.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img