Tirana
overcast clouds
6.5 ° C
6.5 °
6.5 °
93 %
1kmh
100 %
Die
10 °
Hën
12 °
Mar
13 °
Mër
14 °
Enj
8 °
E diel, 27 Nëntor, 2022

“S’do luftojmë për Putinin”, vijojnë protestat në Rusi, qindra të arrestuar në një ditë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Qindra njerëz janë arrestuar nga autoritetet ndërsa protestat kundër “mobilizimit të pjesshëm” të ri të Rusisë vazhdojnë në të gjithë vendin.

724 persona u arrestuan në 32 qytete të ndryshme ditën e sotme në Rusi gjatë protestave. Demonstrata të dhunshme kanë shpërthyer që kur Presidenti Vladimir Putin njoftoi planet për të tërhequr 300,000 burra për të luftuar në Ukrainë.

Por lëvizja e Putinit për të tërhequr civilë në ushtri ka shkaktuar protesta në shkallë të gjerë në zonat urbane, me më shumë se 1,000 njerëz të arrestuar në demonstratat në fillim të kësaj jave.

Në Moskë, agjencia e lajmeve AFP raportoi se ishte dëshmitare e një demonstruese duke bërtitur “ne nuk jemi mish për top” ndërsa ajo u arrestua nga oficerët.

Dhe në Shën Petersburg, qyteti i dytë i Rusisë, një burrë u tha gazetarëve: “Unë nuk dua të shkoj në luftë për Putinin”.

Moska ka miratuar gjithashtu dënime të reja të ashpra për ata që akuzohen për shpërdorim detyre pasi të hartohen.

Putin nënshkroi dekrete të reja sot dhe vendosin dënime deri në 10 vjet burg për çdo ushtar që kapet duke u dorëzuar, duke tentuar të braktisë ushtrinë ose të refuzojë të luftojë.

Më shumë
spot_img


spot_img