Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
28 %
2.6kmh
0 %
Mar
23 °
Mër
23 °
Enj
23 °
Pre
26 °
Sht
24 °
E martë, 4 Tetor, 2022

Scholz kërkesë Vuçiçit: Bëhu pjesë e sanksioneve të BE ndaj Rusisë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kancelari gjerman Olaf Scholz, ka thënë se i ka kërkuar presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç, t’i bashkohet sanksioneve të Bashkimit Evropian, ndaj Rusisë.

Scholz vizitoi sot kryeqytetin e Serbisë, Beogradin], ku u takua me presidentin Vuçiç.  

Duke folur në një konferencë shtypi, diplomati gjerman tha se duke iu bashkuar sanksioneve, Serbia do të bënte veprimin e duhur, pasi kishte parasysh aspiratën e saj për t’ iu bashkuar bllokut prej 27-anëtarësh.

Por nga ana tjetër, Vuçiç tha se BE-ja duhet të marrë parasysh faktin se Serbia dhe Rusia kanë marrëdhënie të veçanta prej shumë kohësh.

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img