Hapësire reklamuese

Aktualitet

S’bënin regjistrimin në TIMS dhe fusnin mallra kontrabandë, ZBARDHEN EMRAT e 32 policëve të arrestuar në Morinë

Shkruar nga Newsbomb
S’bënin regjistrimin në TIMS dhe fusnin mallra kontrabandë,

Janë zbardhur emrat e 32 efektivëve që u arrestuan pak ditë më parë në pikën e kalimit kufitar të Morinës, të cilët detyronin shtetas të huaj dhe shqiptarë që të paguanin shuma të ndryshme parash për kalimin nga Shqipëria në Kosovë dhe anasjelltas.

Bëhet me dije se të arrestuarit janë:

Laert Shkëlqim Sulo

2. Ani Xhemal Hoxholli

3. Emilton Ismet Asllanaj

4. Halim Azem Shehu

5. Arben Bajram Kastrati

6. Arjan Ahmet Sokoli

7. Dashnor Ali Braha

8. Elidjana Xhevahir Toçila

9. Endrit Arben Uka

10. Fatri Bari Iseberi

11. Bedri Xhezair Duraku

12. Avni Hajredin Tershalla

13. Arben Man Goçi

14. Reni Isuf Dokolli

15. Shpëtim Qemal Cenaj

16. Atli Nazmi Jashari

17. Klevis Gani Salkurti

18. Muhamet Qemal Cengu

19. Rezarta Refat Lako

20. Vehbi Shukri Nerguti

21. Vojsava Xhevahir Selmani

22. Xhuliana Kastriot Maksutaj

23. Fatri Ruzhdi Braha

24. Arta Myfit Rredhaj

25. Gezim Haxhi Duraku

26. Haqif Elmaz Halilaj.

27. Kapllan Qazim Dogjani

28. Mimoza Reshat Shahinaj (Ismailaj).

29. Xhaferr Bislim Elezi

30. Sazan Elez Ibra

31. Sule Demir Onuzi

32. Urim Ismal Lami (Elezi)

Policën në doganën kufitare janë arrestuar me urdhër të SPAK. Nga hetimi janë dokumentuar 312 episode të veprimeve korruptive të punonjësve të policisë, të cilët favorizonin persona të ndryshëm për futjen e mallrave kontrabandë; persona që trafikonin automjete, sende të tjera të kundraligjshme; ndihmonin për të kaluar kufirin persona të ndryshëm me problematika ligjore për hyrjen dhe daljen e tyre ne vendet e BE-së, sa i përket regjistrimeve fiktive për hyrjen dhe daljen në territorin shqiptar; si dhe ndihmonin persona të tjerë që kishin probleme me ligjin, të cilët nuk regjistroheshin në sistemin TIMS, pasi nuk lejohej udhëtimi i tyre për në Kosovë dhe anasjelltas. Me kërkesë  të Prokurorisë së Posaçme janë caktuar nga Gjykata e Shkallës së Parë për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar 34 masa sigurimi personal, nga të cilat 32 punonjës të Policisë Kufitare Kukës, me funksione të ndryshme brenda Drejtorisë të Kufirit dhe Migracionit Kukës, duke përfshirë edhe Drejtorin e kësaj Drejtorie, për kryerjen e veprave penale “Shpërdorimi i detyrës”,“Korrupsioni

pasiv i personave që ushtrojnë funksione publike”,në bashkëpunim, “Ushtrim i ndikimit të paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë funksione publike”.

Ndërsa sot pritet që të jepet dhe masa e sigurisë.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese