Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
93 %
1kmh
0 %
Mër
21 °
Enj
21 °
Pre
22 °
Sht
22 °
Die
17 °
E mërkurë, 20 Tetor, 2021
spot_img

Sandër Lleshaj vizitë në portin e Durrësit: Duhen ndërhyrje të thella

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj ka mbërritur mëngjesin e sotëm në qytetin e Durrësit.

Ministri do të zhvillojë një takim me strukturat dhe agjencitë që operojnë në Port.

Në takimin që po mbahet aktualisht në Sallën e Mbledhjeve në Portin e Durrësit, Lleshaj është shprehur se: “Kemi ardhur këtu për të trajtuar disa çështje të rëndësishme për funksionimin e kësaj strukture të rëndësishme për ekonominë dhe sigurinë. Porti i Durrësit është porta kryesore e Shqipërisë, prej nga ku lëviz 40% e mallrave dhe një përqindje e problemeve përmes këtij porti lëviz. Nevoja për përmirësim është e jashtëzakonshme. Konstatohet progres, nevoja për përmirësim është madhe. Problemi kryesor është funksionaliteti i shumë instancave së bashku, dhe si i tillë duhet funksionojë si një entitet i integruar, në mënyrë që të evitohen problemet si trafiqet, kontrabandën, evazionin dhe probleme që lidhen me sigurinë e vendit. Kemi bërë disa sondazhe ku shihet nevoja për ndërhyrje edhe më të thella”.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img